بررسی فیلم سینمایی خائن(TRAITOR)

خائن یک فیلم هیجانی جاسوسی امریکایی است که در سال 2008 بر اساس ایده از استیو مارتین که تهیه کنندگی و نویسندگی داستان آن را بر عهده دارد است و کارگردان و نویسنده دیالگهای آن "جفری نکمنف" است و ستارگانی چون "دون چیدل" و "گای پیرس" در آن نقش آفرینی می کنند.

داستان در مورد سمیر هورن (دون چیدل)یک عربی زبان سودانی - امریکایی و همچنین یک مسلمان متعصب به دینش است.در زمانی که او کودک بود پدرش در یک اتومبیل بمبگذاری شده کشته می شود.تا اینکه سمیر بزرگ می شود و هنگام فروش اسلحه دستگیر و به زندان فرستاده می شود.در زندان با فردی به نام عمر (سعید تقماویی) دوست می شود.آنها به نحوی از زندان فرار می کنند و سمیر با عمر به آشیانه او می روند.سعید به او پیشنهاد می کند که کمک او و تیمش کند بخواطر اسلام.سمیر یک مرد بسیار زیرک و باهوش است که حالا باید نقشه بمبگذاری در سطح های مختلف جهان را بریزد ; از طریفی نیروی اف بی آی بیکار ننشسته و در تعقیب مسلمانان تروریست است.

جنایتکار

امروزه ما در جهانی هستیم که دین اسلام از طرف دشمنانش تهدید می شود به دین دروغ و جنایتکار.مسلمانانی که به خود بمب وصل می کنند و در کشورهایی که دینشان اسلام نیست دست به ترور می زنند و صدها و هزاران بیگناه را ترور می کنند و این بهانه خوبی است برای دشمنان.فیلم خائن نیز به همین مساله می پردازد.مسلمانان تروریست.

سمیر و عمر پس از آزادی از زندان به نزد یکی از دوستان عمر می روند که در مورد کاری که آنها باید انجام دهند با آنها صحبت می کند و با زبان چرب و نرم خود می تواند یک مسلمان متعصب را ارشاد کند که این کار برای زنده نگاه داشتن اسلام و از بین بردن کافرها و دشمنان اسلام ضروری است.بعد از ان عمر برای با یکسری از افراد جلسه هایی می گذارد و شروع به ارشاد آنها برای ضرورت جنایات می کند.

 

جنایتکار

بعد از آن سمیر یک بمب گذاری را در یک ساختمان در حال ساخت به موفقیت انجام می دهد و می تواند توجه آنها را جلب کند تا از او به عنوان یک طراح انفجار بزرگ استفاده کنند.ولی همچنان در ذهن سمیر این سوال وجود داشت که چرا باید این کارها را بکند؟ و عمر دلایلی را برای او می آورد.

به سمیر پروژه ترور بزرگ پیشنهاد می شود.بمبگذاری در 30 نقطه امریکا و انفجار 30 بمب در یک لحظه.سمیر در این گیرودار به حرفهای محمد رسول الله می اندیشد تا اینکه با یک برنامه ریزی دقیق بدون اینکه عمر و بقیه متوجه شوند هر 30 نفر را وارد یک اتوبوس می کند بدون اینکه بدانند دیگری بمبی را حمل می کند و هر 30 بمب در یک لحظه منفجر شده و همه کشته می شوند ، در همین حین سمیر با یکی از رئیس های این عملیات جلسه دارد ، او یک امریکایی است که تنها هدفش از طراحی این نقشه ها لطمه زدن به دین اسلام است.ولی سمیر که از قبل با اف بی آی همکاری کرده می تواند تمامی افرادی که در کشتی بودند را سرنگون کنند ولی این خبر در هیچ جای دنیا پخش نمی شود و دنیا همچنان مسلمانان را جنایتکار می دانند.

جنایتکار

فیلم خائن در عین حال که داستان سمیر را به تصویر می کشد ، در کنار آن تلاش های ماموران اف بی آی برای سرنگونی خرابکاری ها را به تصویر می کشد.داستان فیلم دو ریتم تند و کند دارد.زمانی که داستان سمیر و اتفاقاتی را که برایش می افتد داستان ریتم تقریبا تندی پیدا می کند ولی وقتی تلاش ها "روی کلایتون" مامور اف بی آی را می بینیم داستان ریتم کندی پیدا می کند به وطری که شاید حوصله بسیاری از تماشا گران سر برود.

در آخر فیلم با تلاش های فراوان سمیر ، روی کلایتون در مکالمه اش با او می گوید که هنوز خیلی به پایان این ماجرا مانده.یعنی اینکه هنوز دشمنان به دین اسلام اتهامات را وارد می کنند و ترورها همچنان ادامه دارد.

موسیقی در این فیلم بسیار کمرنگ است و فیلمبرداری حالت مرده و ثابتی دارد.

قرآن می گوید اگر جان یک بیگناه را بگیری...انگار جان کل بشریت را گرفتی

محمدرضا ک.ف.

 

/ 0 نظر / 157 بازدید